Jak powinien wyglądać kompletny strój harcerza? Sprawdź koniecznie!

Strój harcerski dla każdego harcerza jest bardzo ważny. Wiele osób zastanawia się, z czego składa się kompletny mundur harcerza.  Jeśli stoisz przed koniecznością wyboru stroju harcerskiego dla dziecka, sprawdź koniecznie, o jakich elementach munduru musisz pamiętać. Dzisiaj na naszym blogu przedstawiamy, jak wygląda kompletny mundur harcerski. Przeczytaj koniecznie i bądź przygotowany na odpowiedni zakup.

Dlaczego mundur jest tak ważnym elementem dla każdego harcerza?

Harcerze bardzo dbają o strój i szanują go, ma on dla nich ogromne znaczenie. Mundur harcerski stanowi symbol, gdyż przypomina o jakże istotnej, wspólnej historii wszystkich organizacji harcerskich i wyznawanych przez nie, ważnych dla każdego zasadach. Zawarte są one zarówno w przyrzeczeniu harcerskim, jak i w prawie harcerskim. Do pozostałych, bardzo ważnych symboli każdego harcerza, poza mundurem, należą także: krzyż harcerski, lilijka, hymn harcerski i chusta harcerska.

 

Co ciekawe, trudno znaleźć dwa identyczne stroje harcerza. Dlaczego? Wynika to z  tego powodu, że różnią się one na przykład zdobytymi odznakami, różnymi plakietkami, sprawnościami, a także sznurami, chustami. Nawet, jeśli harcerze pochodzą z tej samej drużyny.

Co wchodzi w skład podstawowego stroju harcerskiego?

Podstawowym elementem stroju każdego harcerza jest zawsze koszula lub bluza mundurowa, a do tego spodenki dla chłopca i spódnica dla dziewczynki. Harcerze i harcerki noszą różne kolory swoich mundurów – chłopcy mają strój w kolorze zielonym, dziewczynki zaś w kolorze szarym. W Związku Harcerstwa Polskiego dozwolone jest założenie przez dziewczynki czarnych krótkich spodenek. Jeśli robi się bardzo zimno, krótkie spodenki i spódniczki można zastąpić długimi spodniami typu bojówki, a na górę ubrać gruby i ciepły polar.

Co jeszcze powinno być przy mundurze? Co na głowie, przy koszuli i na nogach?

Harcerze noszą na głowie beret w kolorze danej drużyny lub rogatywkę, odpowiednio: dziewczynki szarą, natomiast chłopcy zieloną. Bardzo ważnym elementem, który należy dopiąć do nakrycia głowy harcerza, jest srebrna lilijka. Pod kołnierzykiem każdy powinien zawiązać chustę, odpowiadającą kolorem danej drużynie. Nie ma tu podziału na płeć, wszyscy noszą ją w takim samym kolorze. Należy spiąć ją pod szyją specjalnym suwakiem lub pierścieniem, który także wybierają członkowie danej drużyny, aby był taki sam dla wszystkich.

 

Na koszuli lub bluzie każdy harcerz ma przyczepione do naramienników specjalne pagony, odpowiadające barwom drużyny, z jej nazwą lub numerem, a także oznaczeniami poszczególnych stopni harcerskich. Należą do nich gwiazdki, krokiewki i belki. Poniżej, na lewym ramieniu, powinien znajdować się sznur funkcyjny. Tym razem jego kolor nie zależy od drużyny, a od pełnionej w danej grupie funkcji harcerza. Jeszcze niżej, również po lewej stronie, nad kieszenią koszuli, przypięta powinna być srebrna lilijka, jeśli harcerz jest jeszcze przed przyrzeczeniem harcerskim, a jeśli jest już po, to krzyż harcerski.

 

Dziewczynki noszą przy spódnicy czarny pas, natomiast chłopcy przy spodenkach, zielony lub brązowy. Na nogach jednych i drugich powinny być założone getry, w kolorze zgodnym z wyborem drużyny. Butami powinny być pionierki lub zwykłe, turystyczne obuwie dla wszystkich, bez wyjątku.

 

Wszystkie wspomniane dodatki zależą od tego, jaką tradycję ma dana drużyna. To ona ustala kolory, akcesoria i naszywki, które powinny się zawsze znaleźć na mundurze harcerskim każdego członka zespołu. Jeśli u Twojego dziecka pojawią się wątpliwości co do tych szczegółów, informacji na ich temat z pewnością udzielą członkowie drużyny lub sam drużynowy. Wówczas warto ich o to zapytać.

Jaki jest obowiązek harcerza względem jego munduru?

Harcerze, którzy są w pełni ubrani w swój mundur, mogą poczuć więź z innymi członkami drużyny i skautami. Bardzo ważnym elementem jest dbanie o strój, pilnowanie, aby zawsze był idealnie czysty, dokładnie wyprasowany i miał wszyte lub przyszyte aktualne plakietki oraz sprawności. 

Szacunek do munduru jest równie ważny co u żołnierza. Każdy harcerz powinien obchodzić się z szacunkiem do stroju. Ktoś, kto wstydzi się harcerskiego ubioru, nie może i nie powinien być prawdziwym harcerzem.

Co znaczą dane oznaczenia na harcerskich pagonach?

Znajdujące się na pagonach oznaczenia stopni harcerskich oznacza się za pomocą wspomnianych już wcześniej trzech symboli. Poniżej zamieszczamy zestawienie wszystkich, wraz z ich znaczeniem.

 

Jedną belkę dostają młodziki i ochotniczki, a dwie belki wywiadowcy i tropicielki. Jedna krokiewka to odkrywca i pionierka, natomiast dwie krokiewki – ćwik i samarytanka. Jedną gwiazdkę otrzymuje Harcerz Orli i Harcerka Orla, zaś dwie gwiazdki przyznawane są Harcerzowi i Harcerce Rzeczypospolitej.

Mundur podczas obozu harcerskiego

HAL, czyli Harcerska Akcja Letnia to obóz, podczas którego zjeżdżają się harcerze. Podczas tego zjazdu strój harcerski jest bardzo ważny, gdyż wszyscy członkowie drużyn chcą się zaprezentować w jak najlepszy sposób. Dlatego do tego czasu harcerze bardzo chętnie zbierają wszelkie oznaczenia, aby móc się podczas HAL-u nimi pochwalić.

 

Podczas obozu nie chodzi się jednak w mundurze cały czas. Więc bez obaw, dzieci nie potrzebują tego stroju na zmianę. Poza codziennymi apelami i ogniskami, mogą brać udział w spotkaniach i zabawach, ubierając się normalnie, lekko i swobodnie. Niekiedy przygotowywane są specjalne koszulki obozowe dla uczestników.

 

Jak widać, bazowy mundur harcerza nie jest taki skomplikowany. Z biegiem czasu, gdy dziecko jest harcerzem już od kilku lat i uzyskuje nowe stopnie, wówczas przy jego stroju pojawiają się nowe elementy. W naszym sklepie internetowym znajdziesz kompletny strój dla Twojego dziecka, które niebawem ma zostać harcerzem. Teraz już wiesz, co będzie potrzebne, a także o co trzeba będzie dopytać drużynowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl