Chcesz zostać harcerzem? A może już nim jesteś, ale szukasz niezbędnej Ci wiedzy? Jeżeli na któreś z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, to ten artykuł jest skierowany do Ciebie. Dziś pomożemy Ci poznać tajniki symboliki harcerskiej. Czytaj dalej i dowiedz się tego, jakie symbole powinieneś rozróżniać oraz tego, jakie są ich znaczenia.
Harcerstwo w Polsce
Związek Harcerstwa Polskiego to organizacja, która pomaga w wychowaniu dziesiątek tysięcy dzieci i młodzieży w naszym kraju. Dzięki swojemu programowi nie tylko wspiera wszechstronny rozwój młodych ludzi, ale także kształtuje ich charakter. To stowarzyszenie pomaga przezwyciężać swoje ograniczenia, zdobywać nowe umiejętności, zawierać przyjaźnie na całe życie oraz poznawać swoją wartość. Działając od blisko stu lat, wspierało wychowanie już kilku pokoleń. Jak każda jednostka zorganizowana, ZHP używa oznaczeń, które osobom niewtajemniczonym mogą sprawić nie lada problem. Co oznacza symbolika harcerska? Już tłumaczymy!
Najważniejszy symbol harcerski – lilijka harcerska
Wyjaśnienie symboliki harcerskiej należy zacząć od jednego z najważniejszych znaków, czyli lilijki harcerskiej. Jest ona oznaczeniem używanym przez skautów na całym świecie. Na czym wzorowany jest jej kształt? To proste! Ma on odzwierciedlać igłę kompasu. Dlaczego akurat ją? Jest symbolem tego, że harcerze podążają w dobrym kierunku w życiu. Polska lilijka harcerska od innych różni się tym, że na jej ramionach znajdują się litery „ONC”. Pochodzą one od słów „Ojczyzna, Nauka i Cnota”. Samo hasło wywodzi się z jednego z wierszy Adama Mickiewicza. Ma przypominać o wartościach, które dla harcerzy powinny być najważniejsze. Czy wiesz, że rodzaj i miejsce przypięcia go na mundurze też ma swoje znaczenie? Srebrną lilijkę nad lewą kieszenią munduru noszą ci, którzy jeszcze nie złożyli przyrzeczenia. Takie oznaczenie znajduje się również na nakryciach głowy, chyba że jest się instruktorem – oni mają złotą lilijkę. Jeżeli zauważysz, że ktoś ma na lewym rękawie naszyte inne, kolorowe symbole tego typu, także oznacza to jego rangę instruktora. Kolor granatowy przeznaczony jest dla przewodników, zielony dla podharcmistrzów, a czerwony dla harcmistrzów.
Krzyż harcerski
Jeżeli chcesz poznać bliżej symbolikę harcerską, to koniecznie musisz wiedzieć, czym jest krzyż harcerski. To typowo polski symbol, który wzorowany jest na Orderze Virtuti Militari. Został on stworzony w 1912 roku przez ks. Kazimierza Lutosławskiego. Co oznaczają jego poszczególne elementy? W centralnym punkcie krzyża zlokalizowana jest lilijka – jako znak skautów. Odchodzą od niej promienie, które symbolizują pozytywne oddziaływanie na innych i dążenie do doskonałości. Znajduje się ona w kole, które oznacza łączenie ludzi w braterskim kręgu. Na ramionach krzyża jest napis – Czuwaj – to znane, harcerskie pozdrowienie. Drobne punkciki na krzyżu mają oznaczać ziarnka piasku. Dlaczego? Symbolizują one niezliczone rzesze harcerzy. Między ramionami krzyża jest wieniec z liści laurowych i dębowych, który ma oznaczać męstwo i zwycięstwo. Jak widać, w symbolice harcerskiej występuje wiele drobnych, ale znaczących oznaczeń. Jakie jeszcze warto poznać?
Symbolika harcerska, czyli logo ZHP
Każdy harcerz, który należy do Związku Harcerstwa Polskiego, powinien wiedzieć, jak wygląda jego logo. To właśnie ono znajduje się na mundurach, naszywkach czy plakietkach. W samym znaku obecna jest lilijka harcerska oraz napis „ZHP” – zazwyczaj przedstawiany w kolorze zielonym.
Znaczek Zucha
Jeżeli zobaczysz u kogoś plakietkę z białym orłem, słońcem i napisem ZUCH, to oznacza to, że jest to osoba po złożeniu Obietnicy Zuchowej w ZHP. Jaka symbolika harcerska kryje się za tymi znakami? Znajdujący się po lewej stronie orzeł oznacza nie tylko odwagę, ale także patriotyzm. Słońce, które zlokalizowane jest za nim, utożsamiane jest z radością, natomiast jego promienie – ze świeceniem przykładem i służeniem pomocą. Niebieskie niebo z kolei symbolizuje pogodę ducha. Pod tym wszystkim na czerwonym tle widnieje napis ZUCH.
Koniczyna skautowa WAGGGS
Jeżeli jesteś laikiem w dziedzinie symboliki harcerskiej, to pora na trudniejsze, nieco mniej znane oznaczenia. Jednym z nich jest np. koniczyna skautowa. To symbol Światowego Stowarzyszenia Przewodniczek i Skautek, do którego należy ZHP. To organizacja, która zrzesza miliony dziewcząt i młodych kobiet na całym świecie. Jej logo to żółta koniczyna na niebieskim tle. Roślina ma trzy listki, a każdy z nich oznacza inną służbę — Bogu, ojczyźnie oraz bliskim. W dwóch listkach znajdują się gwiazdy, które mają przypominać dziewczętom o Prawie i Przyrzeczeniu. W centrum koniczyny zlokalizowana jest igła kompasu, która ma wskazywać dobry kierunek życiowy. Dobór kolorów również nie jest przypadkowy. Dlaczego? Zestawienie żółtego i niebieskiego ma oznaczać, że tak, jak słońce świeci na niebie w każdym miejscu na Ziemi, tak i ten ruch dostępny jest dla młodych kobiet z całego globu.
WSOM
Jeżeli zobaczysz na czyimś mundurze białą lilijkę, która otoczona jest liną i znajduje się na okrągłym, fioletowym tle, będziesz miał pewność, że masz styczność z członkiem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WSOM). Zrzesza ona ponad 16 milionów ludzi na całym świecie. ZHP należy do tego stowarzyszenia. Co oznacza symbolika harcerska, która zawarta jest w tym logo? Spieszymy z wyjaśnieniem! W centralnym jego punkcie znajduje się lilijka – jako symbol skautów. Na jej ramionach są dwie gwiazdki, które mają przypominać o Prawie i Przyrzeczeniu Harcerskim. Lilijkę otacza lina, która symbolizuje krąg braterski. Jest ona związana węzłem płaskim, który ma podkreślać jedność ruchu skautów. Jak w innych przykładach, tak i tutaj wybrane kolory nie są przypadkowe. Biel oznacza czystość, a fiolet przywództwo i chęć pomagania innym.
Symbolika harcerska może wydawać się nieco skomplikowana, ale jak tylko się z nią zapoznasz, to na pewno nie będzie sprawiała Ci większych trudności. Jeżeli chcesz zaopatrzyć się w związane z nią znaczki lub przypinki, znajdziesz je w asortymencie naszego sklepu. Z naszą pomocą nie tylko zrozumiesz ich znaczenie, ale także wybierzesz te symbole, które będą niezbędne do Twojego umundurowania.